Samochody sprowadzane z Niemiec powodują u wielu miłośników motoryzacji szybsze bicie serca. Samochody zza zachodniej granicy są zadbane, w świetnym stanie technicznym. Nierzadko możliwe jest też znalezienie prawdziwych perełek. Kupując auto z Niemiec, warto wiedzieć, czy możliwa jest jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem? Zagadnienie to spędza sen z oczu wielu kierowcom!

Czy jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem jest legalna?

Kupno samochodu w Niemczech to już połowa sukcesu – konieczne jest jednak też dotransportowanie samochodu do Polski. Jest to możliwe na dwa sposoby: samochód przejedzie tę drogę, lub też zostanie dostarczone na lawecie. W pierwszym przypadku konieczne jest zadbanie o tablice wyjazdowe. W Niemczech dostępne są w tej kwestii dwie opcje. Pierwsza to krótkie tablice wyjazdowe, których ważność to 5 dni. W ich przypadku samochód nie musi przechodzić badania technicznego. To zdecydowanie najczęściej wydawane karty w Niemczech. Druga opcja to tablice wydawane na okres od 9 dni do 6 miesięcy. Takie tablice wymagają jednak wykonania badań technicznych. Czy możliwa jest jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem? I tak, i nie!

Kiedy jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem jest możliwa?

Musisz wiedzieć, że jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem jest możliwa tylko krótkoterminowo. Polskie prawo dopuszcza, aby auto sprowadzone z zagranicy poruszało się po polskich drogach z obcymi tablicami jedynie przez 30 dni. Jest to czas w którym posiadacz samochodu może dopełnić wszelkich formalności związanych z rejestracją samochodu, np. jechać na przegląd. Oczywiście przez te 30 dni auto musi posiadać polisę OC. Ubezpieczyciel zaproponuje ubezpieczenie krótkoterminowe trzydziestodniowe.

 

Comments are closed.