Rozszerzone naczynka na twarzy, nazywane też pajączkami to niedoskonałości skóry, z którymi zmagają się najczęściej osoby obdarzone delikatną i wrażliwą cerą. Niestety samo stosowanie kremów do skóry naczynkowej nie jest w stanie zamknąć uszkodzonych naczyń krwionośnych. Można to natomiast zrobić przy pomocy nowoczesnych technologii stosowanych w kosmetologii i medycynie estetycznej. Wyjaśniamy, jak laser i światło IPL pomagają w zamykaniu rozszerzonych naczynek.

Jak działa światło IPL na rozszerzone naczynka?

IPL (ang. Intense Pulse Light) to urządzenie emitujące światło o wszechstronnym działaniu. Przy pomocy tej technologii można w nieinwazyjny sposób odmłodzić skórę, zredukować przebarwienia, a nawet usunąć owłosienie. IPL znalazło również zastosowanie w zamykaniu naczynek. Zabieg wykonywany jest przez kosmetologa po wcześniejszej konsultacji. Procedura jest bezbolesna i nie wymaga znieczulenia. Mechanizm działania światła pulsacyjnego można podzielić na dwa etapy. Najpierw następuje rozbicie warstwy zakrzepłej krwi (zamknięcie naczynek) i ponowne otwarcie naczyń włosowatych, co skutkuje wolniejszym przepływem krwi i wyrównaniem kolorytu skóry. Kolejny etap to stymulacja warstwy włókien kolagenu w celu pobudzenia jego produkcji. Efektem zabiegu IPL jest zatem nie tylko pozbycie się pajączków i rumienia, ale też pogrubienie i ujędrnienie skóry.

Na czym polega laserowe zamykanie naczynek?

Laserowe zamykanie naczynek na twarzy to zabieg medycyny estetycznej wykonywany przez lekarza. Obsługa urządzenia wymaga wiedzy i doświadczenia. Na zabieg zamykania naczynek najlepiej jest więc wybrać się do sprawdzonej kliniki medycyny estetycznej – aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.

Zabieg laserowy polega na naświetlaniu rozszerzonego naczynka wiązką światła o długości fali w przedziale 500-600 nm. Takie parametry umożliwiają wniknięcie lasera pod skórę w taki sposób, aby usunąć nawet duże zmiany naczyniowe oraz te, które usytuowane są na większych głębokościach. Energia świetlna pochłaniana jest przez hemoglobinę, co prowadzi do zamknięcia światła uszkodzonego naczynka. Krew ulega koagulacji, a pajączek znika już po jednym zabiegu. W przypadku dużych zmian naczyniowych może być potrzebna seria kilku powtórzeń.

Jaką metodę usuwania naczynek wybrać?

W obu przypadkach efekty mogą pojawić się od razu po pierwszej sesji. Zamykanie naczynek światłem IPL uznawane jest jednak za mniej skuteczne. Często wymaga powtórzenia po około 30 dniach od pierwszego zabiegu. IPL sprawdza się przede wszystkim w usuwaniu rumienia i zaczerwienienia skóry. Dużo słabiej radzi sobie z zamykaniem pajączków. Większej skuteczności w przypadku wyraźnie rozszerzonych naczynek można się spodziewać po zabiegu laserowym. W obu przypadkach nie mamy jednak gwarancji, że po pewnym czasie rumień i rozszerzone naczynka nie pojawią się ponownie. Żeby zmniejszyć ryzyko powstawania zmian naczyniowych, należy odpowiednio zadbać o cerę i styl życia. Ważne jest m.in. unikanie opalania i stosowanie kremów z wysokim filtrem UV.

O tym, jaką metodę zamykania naczynek wybrać, powinien zdecydować lekarz medycyny estetycznej lub dermatolog. Możesz na przykład umówić się na konsultację w Klinice La Perla w Nowym Sączu, gdzie specjalista udzieli Ci profesjonalnej porady i dopasuje zabieg do Twoich potrzeb. Indywidualnie dobrana terapia pomoże Ci pozbyć się problemu rozszerzonych naczynek i na długo przywrócić skórze jednolity koloryt.

Comments are closed.